Gelato ledų istorija
Ledai, be abejonės, yra vienas populiariausių vasaros desertų, o jų istorija siekia kelis šimtmečius. Manoma, kad apie 1254 metus Marco Polo keliaudamas po Kiniją parvežė į Europą ledų idėją, tuo metu Kinijoje pienas buvo maišomas su sniegu ir vaisių sultimis.
Tuo metu romėnai ledus gamino maišydami sniegą su vaisiais ir medumi. O Sicilijos salai priklausant arabams, ledai buvo gaminami iš vaisių sulčių, įvairių prieskonių ir sniego, kurį surinkdavo iš Etnos ugnikalnio, o šį ledų mišinį vadindavo „šervetu“, kuris vėliau tapo šerbetu.
Tačiau ledais galėjo mėgautis tik aukštesnei klasei priklausantys žmonės. Teigiama, jog pirmuosius pieniškus ledus pagamino Anglijos rūmuose dirbęs prancūzas virėjas. Jam buvo sumokėta už tai, kad formulė liktų paslaptyje ir ledai būtų prieinami tik britų karališkajam stalui. Tai truko neilgai ir receptas greitai paplito visoje Europoje. Jau XVIII amžiaus pradžioje ledai atkeliavo į Ameriką, kur jie greitai paplito tarp žemesniųjų klasių.
Šiltojo sezono metu parduotuvių šaldikliuose ženkliai padidėja ledų pasirinkimas, juose galima rasti grietinėlės pagrindu gaminamų ledų, veganiškų ledų ar šerbetų. Ar kada pagalvojote kiek ledų rūšių yra? Viena iš paprasčiausių klasifikacijų yra skirstyti ledus į itališkus ir amerikietiškus. Pastarieji savo sudėtyje turi daugiau riebalų, tuo tarpu itališki ledai yra lengvesni, juose daugiau oro, kas leidžia šiuos ledus pateikti žemesnėje temperatūroje. Žvelgiant giliau galima išskirti net 14 ledų rūšių, tokių kaip jogurtiniai ledai, ledai gaminami su kiaušinių tryniais, vaisiniai ledai, šerbetai, o iš įdomesnių - pikantiški ledai, ledai savo sudėtyje turintys alkoholio (pvz šampano) ir t.t.
Nepaisant to, kokios rūšies gaminami ledai yra, viena svarbiausių taisyklių yra natūralūs, aukštos kokybės produktai. Gamybos proceso metu itin svarbu išlaikyti vandens ir sausųjų medžiagų dalių santykį, tinkamai parinkti neutralius ingredientus (stabilizatorius ir emulsiklius), kas sąlygoja švelnią, kreminę ledų tekstūrą ir skonį. Vertėtų pabrėžti jog neutralūs ingredientai nėra dirbtiniai chemijos produktai, tai natūralios kilmės produktai išgaunami iš jūros dumblių, sėklų ir t.t
Natūraliai kyla klausimas, o ką laikome nekokybiškais ledais? Apžvelkime keletą faktorių.
Ar kada teko skanaujant ledus pajusti, mažus vandens kristalus, lyg traškantį sniegą, kurie neleidžia mėgautis vientisa ledų tekstūra? Tai laisvas vanduo, kuris nebuvo “surištas” gamybos proceso metu ir vėsinant ledus prie 0 laipsnių temperatūros sušalo i kristalus.
Grūdėta ledų tekstūra? Sausą ir lyg smėlis grūdėtą ledų tekstūrą įtakoja per didelis kiekis sausųjų medžiagų ledų sudetyje - pieno milteliuose esanti laktozė.
Įdomu! Optimali ledų pateikimo temperatūra yra -11 laipsnių, tokios temperatūros ledai turės švelnią tekstūrą ir leis išlaikyti subalansuotą ledų skonį. Būtent šios temperatūrosledai laikomi vitrinose. Ledų esančių parduotuvių šaldikliuose laikymo temperatūra yra aukštesnė -18 -22C. O atsižvelgiant į ledų pateikimo temperatūrą, ledų gamintojai atitinkamai pritaiko ledų receptą.
Įpusėjus vasarai linkime saldžių atradimų!
Comments